Azerbaycan nevruz tatili ve parsiyel çıkışlarYazar: admin | Karayolu Taşımacılığı | 15 Mar 2013 | 0 Yorum

Azerbaycan haritaTürklük bayramı olarak bilinen nevruz, Azerbaycanda her yıl yeni yılın müjdecisi ve Türklerin kurtuluşu olarak kutlanmaktadır. Azerbaycan da bu yıl nevruz kutlamaları 21.03.2013 ila 24.03.2013 tarihleri arasında olacaktır. Bu tarihler aralığında resmi tatildir ve gümrüklerde dahil olmak üzere çalışma olmayacaktır. Dolayısı ile firmamız son parsiyel aracını bu hafta Cuma günü çıkaracak olup, önümüzdeki hafta (12.hafta) içerisinde parsiyel araç organizasyonu yapmayacaktır. Ancak, bu hafta içerisinde müşterilerimizden gelen tüm talepleri alarak fiyat isteklerini karşılayacağız. İlerleyen haftalar içerisinde de parsiyel çıkışlarımız aralıksız devam edecektir. Firmamızın parsiyel hizmet sağladığı başlıca Azerbaycan şehirleri ; Bakü ve Gence’dir. İsteklerinize göre diğer şehirler içinde fiyat organizasyonu sağlanabilir ve Azerbaycan içerisindeki geniş ofis ve acenta ağımız ile ürünleriniz belirtilen adrese teslim edilebilir.

***Peki, nevruz nedir diye soracak olursak ?

Nevruz, baharın ilk günüdür ve bu gün kuzey yarım kürede bahar ekinoksunun (gün tün eşitliği) oluştuğu gündür. Güneşin ekvatora dik açı ile gelir. Gece ve gündüz birbirine eşitlenir. Ayrıca hem kuzey hem de güney kutbu aynı anda gündoğumu hattındadırlar ve gün ışığı her iki yarımküre arasında eşit olarak paylaşılmaktadır.
Astrolojik olarak 21 Mart, burçlar sırasında ilk olarak yer alan koç burçunun başlangıç günüdür.
2008 yılında, kuzey yarımkürede ekinoks, 20 Mart tarihinde saat 05:48’de gerçekleşmiştir.

Türk milletinde nevruz ; Türklerin (Göktürklerin) Ergenekon’dan demirden dağı eritip çıkmalarını, baharın gelişini, doğanın uyanışını temsil eder. Doğu Türkistan’dan Balkanlara kadar tüm Türk kavimleri ve toplulukları tarafından, MÖ 8. yüzyıldan günümüze kadar her yıl 21 Mart’ta kutlanır.
Türkiye’de bir gelenek, Türk Cumhuriyetleri’nde ise resmî bayram olarak kutlanırken, 1995 yılından itibaren Türkiye Cumhuriyeti tarafından Bayram olarak kabul edilen bir gün haline gelmiştir.
Türk Takvimi’nde bir gün 12 bölüme ayrılır, her bölüme Çağ adı verilirdi. Bir çağ iki saat, dolayısıyla bir gün de 24 saattir. Herbir çağ ise sekiz Keh ten ibarettir. Yılbaşı olarak gece-gündüz eşitliğinin yaşandığı 21 Mart, Nevruz günü olarak kutlanır. Bu güne ve yeni yılın başladığı an’a Yılgayak denir.
Oniki Hayvanlı Takvim ve Melikşah’ın Celali Takvimi’nde yılbaşı olarak belirlenen 21 mart, Divânü Lügati’t-Türk’te de ilkbaharın gelişi olarak belirtilir. Türk edebiyatı ve musikisine de Nevruz; Nevruz-ı Asl, Nevruz-ı Arap, Nevruz-ı Bayati, Nevruz-ı Hicaz, Nevruz-ı Acem ve Nevruz-ı Seba olarak girmiştir. Tarihte pek çok devlet tarafından bayram ve gelenek olarak kutlanmıştır. Bunların başında Anadolu beylikleri, Eski Mısır, İran, Safavi, Sasani, Moğollar, Selçuklu ve Osmanlı gelir.
Selçuklu ve Osmanlı’da millî bayram olarak kutlanan Nevruz, Nevruziye adlı şiirlere ve şenliklerle ziyafet verilerek kutlanırdı. Özel olarak hazırlanan Nevruziye adlı macun Osmanlı döneminden kalan bir kültür olarak bu gün hâlâ Manisa’da 21 Mart’ta Mesir macunu şenlikleri yapılmaktadır. Alevi ve Bektaşiler arasında da kimi yorelerde eski takvime atfen Mart Dokuzu adi verilerek kutlanan Nevruz’da özel ayinler yapılırdı, yine Zerdüştler ve Yezidiler’de 21 Mart’ı bayram olarak kabul etmişlerdir.

Yorumlar

Firma bilgileri


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz