Azerbaycan üçüncü ülke masrafıYazar: admin | Karayolu Taşımacılığı | 01 Ağu 2012 | 1 Yorum

Sayın Müşterilerimiz ve Ziyaretçilerimiz,
Azerbaycan gümrüklerinde üçüncü ülke masrafı olarak bildirilen ve fatura başı 620 (2012.yılı güncel fiyattır) USD olarak ücretlendirilen bu ücret ile ilgili belirtmek isteriz ki ; bu masraf tamamı ile Azerbaycan resmi makamlarınca yani gümrük makamlarınca tahsil edilmekte olup, gümrük kasalarına bırakılmaktadır.
Peki bu masraf nedir ? Ne için tahsil edilir ? sorularınızın yanıtını da sizlere iletmek isteriz. Avrupa ülkelerinden satın aldığınız ve Türkiye de transit ticaret rejimine tabii tutarak Azerbaycan’a sattığınız ürünlerin menşeisi yani üretilen ülkesi Avrupa ülkeleridir. Doğal olarak yapacağınız ihracatta taşıma işlemi için bizlere vereceğiniz menşe-i şehadatnamesinde üreten ülke olarak Avrupa ülkesi yahut herhangi bir ülke görünecektir. Bu durumda Azerbaycan gümrükleri şunu demektedir; ” Bu ürün, Türkiye de üretilmemiştir ve Türk malı değildir… Bu ürün üçüncü bir ülkeden alınıp, Azerbaycan’a satılmaktadır. ” İşte bu durumda firmanız yani ihracatçı firma 620 USD’yi ödemeye zorunlu bırakılmaktadır.

Eğer bu masrafı ödemek istemiyor ve ben sadece navlun masrafı öderim diyorsanız. İhraç ettiğiniz ürünleri Türkiye sınırları dahilinde üretmeli ve bu ürüne ait menşe belgesi alabilmelisiniz.

Not : Avrupa da üretilip – Türkiyeye getirilen mallara da Türkiye de menşe alabilirsiniz. Ancak, alacağınız bu menşenin de üzerinde üreten asıl ülkenin adı yazacaktır.

Yorumlar

Firma bilgileri


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz