Azerbaycan yanıcı parası nedirYazar: admin | Karayolu Taşımacılığı | 05 Ağu 2012 | 0 Yorum

hazardous cargoAzerbaycan’a sevk ettiğiniz ürünler çoğu zaman yanıcı, parlayıcı yahut patlayıcı ürün sınıfında olabilir. Bu durumda Azerbaycan gümrüklerinin resmi makbuz karşılığı tahsil ettiği ücret 2012 yılı için 320 USD’dir. Bu para araç sürücüsü tarafından gümrüğe defaten ödenmektedir. Ücret ödenmediği taktirde ürünleriniz Azerbaycan sınırlarına alınmaz, sevke başlanan ülkeye geri gönderilir.
Peki nedir bu yanıcı malzeme ? Nasıl anlaşılır ?
Aslında bir çok yanıcı malzeme data sheet’e sahiptir ve 14. bölümde karayolu ile ilgili taşıma notları bu bölümde paylaşılır ve ürün yanıcı, parlayıcı yada patlayıcı olduğu anlaşılır. Bazı zamanlar ise ürünler yanıcı, parlayıcı yada patlayıcı olmadığı halde Azerbaycan gümrüğü tarafından yanıcı sınıfına dahil edilerek ücret tahsil edilir. Örneğin, elektrik kablosu gönderiyorsunuz ve bu ürünün yanıcı olmadığını biliyorsunuz. İşte burada hatalısınız !
Sizin bildiğiniz Azerbaycan gümrükleri için geçerli değildir,  ürünler gümrüğe vardığında süpriz ile karşılaşılıyor ve ürünlerin yanıcı olduğu için 320 USD ücret ödenmesi isteniliyor. Biz nakliyeciler çoğu zaman ürünlerin yanıcı olup olmadığını bilemiyoruz, çünkü azerbaycan da çoğu zaman ürün sınıflandırmaları ve vergi oranları değişiyor. Bu durumda aracımızın Azerbaycan gümrüğüne varışında konudan haberdar olup sizlere bilgi veriyoruz.
Yanıcı masrafı bizim tarafımızdan ödeniyor ve makbuzu size gönderilerek ücret talep ediliyor. Yahut azerbaycan da ki ürün alıcısı gümrüğe gelerek bu ücreti direkt gümrüğe ödeyebiliyor.

Etiketler:

Yorumlar

Firma bilgileri


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz