Başbakan’ın Azerbaycan ziyareti gerçekleşti



Yazar: admin | Karayolu Taşımacılığı | 16 Eki 2012 | 0 Yorum

Bildiğiniz üzere başbakanımız Ekonomik İş Birliği Teşkilatı toplantısı için bakü ye gitti. İş birliği toplantısının yanında en çok konuşan konular eminiz ki Suriye ve İran konuları olmuştur. Sizler için bir kaç değerli yazarımızın yazdığı makaleleri paylaşmak istiyoruz. Gerek başbakanımızın bölgesel ekonomide etkin rol oynamak isteyen ülkemizi Azerbaycan da temsil etmek gerek ise Suriye olayını yakından bölge yöneticileri ile görüşmek için katıldığı bu toplantının özeti Hürriyet gazetesi yazarlarından Sn.Selçuk yendüz tarafından aşağıdaki gibi kaleme alınmıştır;

Suriye konusunda Türkiye ve İran arasındaki görüş ayrılığının derinleştiği bu günlerde gözler Bakü’de düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı (ECO) zirvesine katılan Başbakan Tayyip Erdoğan ve İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’a çevrildi. İki liderin aynı zirveye katılmasına rağmen son ana kadar baş başa görüşme girişiminde bulunmaması, iki ülke arasındaki Suriye çatlağının daha da büyüdüğü yorumuna neden olmuştu. Ancak Erdoğan ve Ahmedinejad, bugün sürpriz bir hamle yaparak görüşme kararı aldı.

Yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin gerçekleşmesine şöyle karar verildi:

1- İran KKTC üzerindeki vetoyu kaldırdı.

2- Ahmedinejad, Başbakan Erdoğan’dan önce yaptığı konuşmada Türkiye’ye teşekkür etti. Böylece sinyal vermiş oldu.

Ardından Başbakan Erdoğan konuşmasını yaptı ve iki lider bir araya geldi.

AHMEDİNEJAD’DAN AKÇAKALE DESTEĞİ

Görüşmede Başbakan Erdoğan, “Akçakale konusunda biz haklıyız ve gerekeni yapmayı sürdüreceğiz” dedi. İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad da, “Haklısınız ve bu konuda size destek vermeye devam edeceğiz” diye yanıt verdi.

ANA GÜNDEM SURİYE

Başbakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre, görüşmede Suriye konusu başta olmak üzere bölgesel sorunlar da konuşuldu. İki lider bu çerçevede BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Lahtar Brahimi’nin Suriye meselesine ilişkin yaptığı temaslar hakkında da görüş alışverişinde bulundu.

Erdoğan ve Ahmedinejad, Suriye’de akan kanı durdurmak için Türkiye ve İran başta olmak üzere bölge ülkeleri arasındaki temasların yoğunlaştırılması gerektiğini belirtti.

Görüşmede Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ve Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da hazır bulundu.

İki lider en son Erdoğan’ın Tahran seyahatinde görüşmüştü.

İRAN’DAN KKTC JESTİ

ECO zirvesinde tarihi bir karara da imza atılarak, KKTC’ye gözlemci statüsü verildi.

KKTC’nin başvurusuna bir süredir İran soğuk bakıyordu ve bu başvuruyu veto ediyordu. Bakanlar Konseyi’nin dünkü toplantısında anlaşma sağlandı ve liderlerin bugün onaylayacağı bildiri öncesinde Türk heyeti de rahat bir nefes aldı. Tahran’ın bu adımı çok sıcak bir gelişme ve çok önemli bir jest olarak değerlendirildi.

KKTC Maliye Bakanı başkanlığındaki heyet dün Bakanlar Konseyi’ne katılmıştı. Bakanların toplantısının ardından Türk heyetine İran’dan olumlu sinyal geldi. Varılan mutabakat, devlet ve hükümet başkanlarının zirvesinin ardından yayınlanacak olan sonuç bildirgesinde yer alacak ve KKTC’ye 11 üyeli Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nda (ECO) bugün akşam saatlerinde gözlemci statüsü verilmiş olacak.

KKTC böylece ilk defa Türkiye dışında bir zirvede masada yer alacak.

Etiketler:

Yorumlar

Firma bilgileri


BAYKA LOJİSTİK
Adres : Osman Yılmaz Mah, 649.Sokak
No:8, Kat:4,
Gebze/KOCAELİ
Tel :
Mobil :
Fax :
E-mail :
İlgili ülkeye hizmet vermemekteyiz.

Fotoğraf Galerimiz